The news is by your side.

Trump iu ndalon 26 shteteve europiane fluturimet drejt SHBA-ve

Në kuadër të gjendjes me të cilën bota përballet aktualisht, ku përhapja e Coronavirusit ka gjunjëzuar globin dhe po merr shumë jetë njerëzish, edhe Presidenti Trump ka filluar marrjen e masave konkrete për të kufizuar sa më shumë përhapjen. Kështu ditën e djeshme ai ka firmosur një vendim ku do të pezullojë për 30 ditë të gjitha fluturimet nga Evropa drejt SHBA-ve, duke filluar nga e premtja në mesnatë.

Në fjalimin e mbajtur nga Shtëpia e Bardhë të mërkurën në mbrëmje, ku vendimi u bë i ditur, ai ka deklaruar se kufizimet “e forta por të nevojshme” siç i quajti Trump, përjashtojnë vetëm Britaninë e Madhe, megjithatë sipas tij kufizimet do të përshtaten në varësi të kushteve në terren.

Shtetet europiane që SHBA iu ka ndaluar fluturimet përfshijnë:

 • Austria
 • Belgjika
 • Republika Çeke
 • Danimarka
 • Estonia
 • Finlanda
 • Franca
 • Gjermania
 • Greqia
 • Hungaria
 • Islanda
 • Italia
 • Letonia
 • Lihtenshtajni
 • Lituania
 • Luksenburgu
 • Malta
 • Holanda
 • Norvegjia
 • Polonia
 • Portugalia
 • Sllovakia
 • Slovenia
 • Spanja
 • Suedia
 • Zvicra

Leave A Reply

Your email address will not be published.