The news is by your side.

Sot miliarderë, por dje të varfër që ia dolën nga hiçi. Ja cilët janë!

Tek njerëzit e suksesshëm vihet re një dukuri interesante! Tek ajo ç’ka ata kanë arritur, të tjerët shohin vetëm fasadën e bukur, plot arritje, shkëlqim dhe sukses, duke shpërfillur përpjekjet, mundin dhe gjithë vështirësitë apo durimin e qëndrueshmërinë që iu është dashur të tregojnë për të arritur deri atje. Shembuj të tillë ka shumë sot dhe ata padyshim janë modele për t’u ndjekur! Megjithatë disa frymëzojnë më shumë se sa të tjerët, për vetë faktin se i arritën të gjitha po vetë dhe ia nisën nga hiçi! Le të njohim disa prej tyre!

1. Regjisorja amerikane e show-ve televizive Oprah Winfrey, e ngriti gjithë karrierën e saj nga seksizmi dhe ngacmimi në punën e saj të parë televizive, nga ku u pushua përfundimisht, pasi ishte shfrytëzuar. Ama sot ajo renditet e pesta në listën e grave më të pasura të vetë-formuara të Amerikës dhe e dymbëdhjeta në listën grave më të fuqishme globalisht, sipas Forbes. Aktore, regjisore, producente, sipërmarrëse dhe filantropiste, 61 vjeçares iu desh të duronte një fëmijëri në një lagje tejet të varfër dhe të rrezikshme, ç’ka e ktheu në forcë dhe e përdor ende për të dhuruar qindra miliona dollarë në nisma edukative si shkollat apo kurset profesionale për vajzat në Afrikën e Jugut.

2. Kur aktori i Superman-it u bë një katriplegjik në 1995 pas një aksidenti në një garë kalërimi, Reeve pësoi paralizë të përjetshme dhe jetoi pjesën e mbetur të jetës së tij në një karrige me rrota, bashkangjitur me një ventilator. Aktori amerikan e kishte shumë të vështirë të pajtohej me jetën e re: «Në mëngjes, më duheshin njëzet minuta për të qarë. Për t’u zgjuar dhe për ta bërë atë ndryshimin, duhet thjesht të thoni “Kjo vërtet po më thith!”. Kështu për të mos i lejuar vetes ndjenjën e humbjes, ai e pranoi situatën por nuk u ndal këtu. Mblodhi fonde bamirësie dhe krijoi Fondacionin Christopher & Dana Reeve. Gjithashtu bashkë-themeloi Qendrën Kërkimore Reeve-Irvine dhe bashkë-drejtoi filmin e komedisë sportive të animuar, Hero.

3. Nga puna e tij e parë në moshën 9 vjeç kur shiste gazeta dhe kartolina Krishtëlindjeje, për të kaluar nëpër shtëpitë e strehimit para se të bashkohej në radhët e një bande ushtarake, deri sa në fund përfundoi si i pastrehë 22 vjeçar, për John Paul DeJoria jeta ka qënë luftë! Kështu për të mbijetuar iu desh të fillonte punë si portier, më pas shitës derisa u pranua në një kompani profesionale të kujdesit të flokëve, Redken. Me ndihmën e një huaje prej $700 nga miku i tij Paul Mitchell, në vitin 1980 investoi tek Paul Mitchell Systems. Pas suksesesh të shumta kompania arriti një qarkullim vjetor rreth $900 milion si dëshmi për cilësinë e produkteve, të shitura në më shumë se 150,000 sallone bukurie në 87 vende të botës. Me sa duket DeJoria i pastrehë ia doli!

Leave A Reply

Your email address will not be published.