The news is by your side.

Grupi Accor zgjeron aktivitetin në Ballkan- Hapet Novoteli i parë në Shqipëri

Për herë të parë, pritet të hapet në Shqipëri një prej hoteleve të rrjetit Novotel, shumë e njohur ndërkombëtarsisht për shërbimet e hotelerisë në shumë vende të globit. Partneri shqiptar i cili zoteron strukturen e hotelit prej 130 dhomash është kompania shqiptare Bolv-Oil Group, një nga më të mëdhatë në sektorin e hidrokarbureve në vend. Hapja është planifikuar për vitin 2021 dhe ky do të jetë hoteli i parë që operon nën logon e Grupit Accor në Shqipëri.

Vizitorët që do të qëndrojnë në hotelin Novotel Tirana do të kenë akses në mbi 7,000 m2 zona moderne dhe të rehatshme, të krijuara për të kaluar kohën e lirë por edhe për hapësira biznesi. Hoteli do të ketë 6 salla konferencash me një sipërfaqe të përgjithshme prej mbi 430 m2. Ambjentet gjithashtu do të përfshijnë një pishinë me një madhësi prej pothuajse 350 m2 dhe një qendër SPA 120-m2, disa restorante, bare etj.

Është hoteli i parë në Shqipëri me të cilin do të punojmë si Grupi Accor – është një hap i madh në zhvillimin e ofertës sonë në Evropën Jug-Lindore. Kjo është arsyeja pse ne jemi edhe më krenarë të bëjmë biznes me Grupin Bolv-Oil, i cili është pronar i ndërtesës. Falë bashkëpunimit të palëve që ofrojnë shërbime me cilësi të lartë, mund të sigurohemi që kushdo që vjen në Tiranë, qoftë për turizëm apo biznes, mund të shijojë një dimension të ri të mikpritjes dhe hotelerisë. ” ka theksuar Frank Raul, Shefi i Zhvillimit Accor për Europën Lindore.

Nga ana tjetër, Olsi ÇUKAJ, ZV. President i Bolv-Oil Group gjatë deklaratës ku u bë e njohur marrëveshja e bashkëpunimit është shprehur:

“Tirana po përjeton një zhvillim të shpejtë, prandaj vizitorët kërkojnë marka hoteliere me cilësi të lartë për të qëndruar në qytet. Kjo është arsyeja pse ne kemi vendosur të investojmë në këtë hotel dhe të bashkëpunojmë me Accor Group, i cili është i mirënjohur për zgjidhjet dhe shërbimet e tij të shkëlqyera për hotelet shumë të vlerësuara nga turistët. Falë mbështetjes së vyer nga Accor Group, ne do të kemi një hotel unik në Tiranë që ofron shërbime me cilësi të lartë për të ftuarit. Ne besojmë se vetëm duke ofruar cilësi në treg, mund të ketë sukses në të ardhmen. Ne gjithashtu ndiejmë se marka Novotel është padyshim zgjedhja më e mirë për hotelin tonë të parë në Tiranë.”

Novotel Tirana do të vendoset në një zonë që sjell shumë përparësi, ngjitur me një nga rrugët më të spikatura të kryeqytetit shqiptar, ajo që lidh Tiranën me portin, aeroportin dhe qytetet e tjera kryesore. Qendra e kryeqytetit është vetëm 3 km larg dhe një rrethrrotullim i madh po ndërtohet 100 metra më larg. Kjo do të lejojë udhëtarët të përdorin një rrugë të shkurtër për të hyrë në qytetin e ngarkuar të Tiranës. Falë lidhjeve të mira të transportit, ky do të jetë një propozim i shkëlqyer për këdo që vjen në qytet për turizëm ose biznes. Për më tepër, arkitektura e hotelit do të jetë shumë moderne dhe unike.

“Do të jetë vizualisht e thjeshtë për të parë ndërtesën për shkak të ngjyrave të ndritshme të fasadës. Në pjesën e sipërme të ndërtesës do të ketë një zonë multifunksionale per konferenca, evenimente dhe ekspozita e cila ka funksionin e nje ure lidhese midis hotelit dhe me ndërtesës se zyrave pranë hotelit. Për më tepër, dizajni i brendshëm i hotelit Novotel Tirana do t’i bashkohet motiveve tradicionale shqiptare në një masë që do ta bëjë atë unik dhe origjinal.” ka premtuar Olsi ÇUKAJ.

Leave A Reply

Your email address will not be published.