The news is by your side.

Të Tjera

Arresti në shtëpi nga Covid-19 do vrasë ekonominë dhe më shumë njerëz

Nga Frank Hollenbeck, konsulent financiar që ka punuar për Departamentin e Shtetit si ekonomist i lartë. Strategjia aktuale e luftës kundër koronavirusit e shumicës së qeverive në botë është një rrugë drejt një katastrofe ekonomike. Në shumë vende, strategjia e mbylljes në shtëpi dhe mbyllja e dyqaneve është një rrugë e sigurt për dështime të biznesit në shkallë të gjerë. Kaskada e pasojave ekonomike dhe financiare që do të vijnë ka të ngjarë të çojë në një Depresion të Madh. Për shembull, Italia kishte raportin e

Kryeministër, fundi i botës nuk duhet të vrasë fundin e muajit

Nga Besart Kadia Sot 20 ditë pas fillimit të mbylljes totale të qytetarëve dhe ekonomisë, ne akoma kemi të panjohur sesa do zgjasë kjo ngrirje dhe po ashtu kemi të panjohur impaktin afatshkurtër dhe afatgjatë në ekonomi. Por një gjë dihet mirë. Qeveria duhet të bëjë c’është e mundur për të ndihmuar financiarisht bizneset vendase, të mëdha apo të vogla qofshin ato, të paktën duke paguar pagat për ruajten e vendeve të punës. Kjo është sot imediate dhe e vetmja politikë që pritet prej shtetit shqiptar. Së pari, GDP e

BE çel negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë: E ardhmja juaj është në BE!

Me sa duket marsi i vendimit të Bashkimit Euroian për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka ardhur me lajme të mira. Këshilli i ministrave të BE-së për Çështjet Europiane i dhanë sot "Po"-në e shumëpritur për rrugën europianeve të dy vendeve. Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter ka deklaruar sot: “Shumë i kënaqur që vendet anëtare të BE-së arritën sot një marrëveshje politike për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Jaka: Të pezullohen taksat për dy muaj

Nikolin Jaka, Kryetar i Dhomës së Tregtisë Tiranë në një dalje publike ka kërkuar që taksat të pezullohen për të paktën dy muaj pasi impakti i frenimit ekonomik do të dëmtojë rëndë bizneset vendase. Ndër të tjera ai i ka kërkura qeverisë masat si më poshtë:njësit që do të rrinë në shtëpi për arsye të mbylljes së aktiviteteve, si dhe ato që do të vetekarantinohen, të trajtohen si të sëmurë dhe të paguhen nga Fondi i Sigurimeve Shoqërore e Shëndetësore, për një periudhë të paktën 1 mujore dhe pastaj sipas situatës,

- Advertisement -

Britania 39 miliardë dollarë lehtësi fiskale për ekonominë e vendit

Qeveria britanike do të shpenzojë miliarda paund si përpjekje për të kufizuar ndikimin e Coronavirusit në ekonominë e SHBA-së. Kjo është bërë e ditur ditën e sotme nga shefi i financave të vendit. Rishi Sunak, i emëruar në krye të financave britanike muajin e kaluar, i tha Parlamentit se do të vendosë në dispozicion 7 miliardë paund (9 miliardë dollarë) për të mbështetur tregun e punës dhe një 5 miliardë paund shtesë për të ndihmuar sistemin e kujdesit shëndetësor. Përhapja e virusit, e cila u shfaq në Kinë në fund të

Shënohet në Shqipëri viktima e parë nga Coronavirusi

Dy ditët e fundit u konfirmuan në Shqipëri rastet e para të prekura nga Coronavirusi dhe sot numri i të infektuarve ka arritur në 12. Por sot gjithashtu është shënuar edhe viktima e parë nga virusi që po gjunjëzon botën. Viktima është e moshuara 73- vjeçare nga Durrësi, që ditën e djeshme u konfirmua e prekur dhe për shkak të komplikacioneve të rënda shëndetësore sot ka ndërruar jetë. Vdekja e saj u konfirmua edhe nga një njoftim i Ministrisë së Shëndetësisë, në të cilin ndër të tjera thuhej: “Pacientja 73 vjeçare e

Qeveria italiane 25 miliardë euro për të stimuluar ekonominë

Qeveria e kryeministrit italian Giuseppe Conte është gati të shpenzojë rreth 25 miliardë euro (28.3 miliardë dollarë) si masa stimuluese për të mbrojtur ekonominë nga shpërthimi më i keq i Coronavirusit në Evropë. Ministri i Financave Roberto Gualtieri ka theksuar se kabineti ka të ngjarë të miratojë një paketë të parë me vlerë rreth 12 miliardë euro deri të premten. Pjesa tjetër do të jetë një rezervë për të paguar ndonjë masë tjetër, tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me Conte-n. Nga ana tjetër, ai gjithashtu

- Advertisement -

Recent Posts

Newsletter